Motyw wojenny w grach

Motyw wojenny w grach

Bez względu na to, gdzie spojrzysz, wojna znalazła się w prawie każdym elemencie popkultury. Grom wideo również nie są obce tematy wojny, a wiele z nich używa go jako podstawy dla całego swojego istnienia. 

 

Pomimo swojej całkowicie fikcyjnej tematyki, Gears of War to seria przesiąknięta wpływami świata rzeczywistego w odniesieniu do prezentacji wojny. Po co więc umieszczać Gears of War na tej liście? Walczysz wraz z setkami żołnierzy COG, ratujesz całe miasta przed zniszczeniem i wypatraszasz gigantycznego, zjadającego świat robaka od środka. Jeśli istnieje jakaś lekcja którą można wyciągnąć z Gears of War, to wojna jest nieustanna oraz coraz bardziej wymagająca.

Motyw wojenny w grach

Battlefield 1 to gra składająca się z dwóch oddzielnych części. Z jednej strony mamy ponurą kampanię, która szczegółowo przedstawia ludzkie poświęcenie w czasie wojny. Następnie jest tryb wieloosobowy, który zmienia WW1 w arenę sportu cyfrowego. Odkładając grę wieloosobową na bok, trudno jednak zaprzeczyć, że zespół stojący za kampanią Battlefield 1 wykonał świetną robotę, pokazując tematy z pierwszej wojny światowej, z którymi jesteśmy tak dobrze zaznajomieni - nadzieja, tragedia, bohaterstwo, smutek.

 

Rok 2008 był zdecydowanie przełomowym rokiem dla walk opartych na drużynie, a oba Battlefield: Bad Company i Brothers in Arms: Hell's Highway ukazały się w ciągu kilku miesięcy. Podczas gdy Bad Company było mocnym debiutem, który utorował drogę do jeszcze lepszego sequela, to Hell's Highway wciąż wyróżnia się jako pamiętny szczyt w serii Brothers in Arms, z dramatyczną kampanią. Hell's Highway zajmuje się tematyką braterstwa, zespołem stresu pourazowego i przywództwa, gra została uzupełniona przez dopracowaną mechanikę dowodzenia oddziałem. 

 

Pamiętając o okropnościach i świętując zwycięstwo bohaterów pierwszej wojny światowej w ramach gry logicznej side-scroller Ubisoft Montpellier wyraźnie wiedział co robi od samego początku z Valiant Hearts. Gra zachowuje intymną i głęboko osobistą perspektywę, koncentrując się na małej grupie osób uwikłanych w burzę Wielkiej Wojny. Rezultatem jest historia spleciona z ludzkości, ukazująca współczucie i wspólność na tle pozornie niekończących się konfliktów.

Podobne artykuły